Warszawa: podpisano "Przymierze na rzecz wolnej niedzieli"

Podczas konferencji "Wygrajmy niedziele" zostało podpisane porozumienie "Przymierze na rzecz wolnej niedzieli" sygnowane przez 21 przedstawicieli organizacji pozarządowych, stowarzyszeń pracodawców, związków zawodowych oraz autorytety ze świata nauki i polityki. Konferencja zorganizowana w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyła się 1 lutego.

Najważniejszym celem "Przymierza" jest dążenie do zachowania świątecznego charakteru niedzieli dla dobra rodziny i społeczeństwa, jako dnia wolnego od pracy. Poprzez kampanie społeczne, zwolennicy idei wolnych niedziel, chcą zmieniać mentalność społeczeństwa, a także doprowadzić do uregulowań prawnych, w tym zapisu konstytucyjnego, określającego niedziele jako dzień wolny od pracy.

Modelowe dla Polski są rozwiązania wprowadzone przez powstałe w 2001 r., "Przymierze" w Austrii, które osiągnęło sukces. W 2003 r. ówczesny rząd przyjął do swojego programu ideę wolnej niedzieli. - Trzeba się sprzeciwić temu, że całe nasze życie będzie poświęcone albo konsumowaniu albo pracy. Wolna od pracy niedziela stwarza dla wszystkich grup społecznych niepowtarzalną podstawę dla życia - tłumaczył obecny na konferencji, Martin Muellauer, członek Komitetu Federalnego ds. Handlu GPA-DJP.

W związku z organizowanymi w Austrii i Szwajcarii w 2008 r. Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, austriackie "Przymierze" stanęło przed problemem podjęcia pracy podczas czterech niedziel przypadających na czas mistrzostw. - Podpisaliśmy układ zbiorowy wraz z politykami i przedstawicielami Izby Gospodarczej Austrii. W te niedziele mogą być otwarte sklepy tylko od godz. 12 do 18, pracować mogą tylko ci, którzy sami wyrażą na to zgodę, za 100% więcej wynagrodzenia, poniedziałek po tej niedzieli musi być wolny i opłacony, a firma musi zapłacić za opiekę nad dziećmi - mówił Muellauer.

Sukces Austriaków jest nadzieją na zwieńczenie podobnej kampanii sukcesem w Polsce. - Do tej pory myśląc podobnie działaliśmy w rozproszeniu, teraz chcemy działać wspólnie w oparciu o trzy segmenty: związkowy, przedsiębiorców oraz sektor organizacji pozarządowych - mówił Artur Zawisza, z Stowarzyszenia na Rzecz Swobód Obywatelskich.

Prof. Aniela Dylus z Instytutu Politologii UKSW przypomniała główne argumenty, które przemawiają za ochroną niedzieli. Podkreśliła, że choć niedziela bazuje na chrześcijańskich wartościach, powinniśmy bronić jej powołując się przede wszystkim na argumenty społeczne i kulturowe. "Nie obronimy niedzieli, jeżeli nie będziemy budować consensu, nie wierzę w radykalny podział na Polskę liberalną i Polskę solidarną" - powiedziała prof. Dylus.

Dr Tomasz Wójcik z Politechniki Wrocławskiej, członek Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy w Genewie stwierdził, że "pracująca niedziela, to dyskryminacja tych, którzy niedzielę uważają za dzień święty, praktyczna dyskryminacja ludzi wierzących". Wolna niedziela jest jednym z elementów pracy godziwej, której idea jest promowana przez Międzynarodową Organizację Pracy. Godziwa praca to również taka, za która należy się godziwa zapłata oraz taka, która nie niszczy środowiska i zapewnia bezpieczeństwo życia, zdrowia i moralności.

Sygnatariuszami porozumienia "Przymierze na rzecz wolnej niedzieli" są także organizacje chrześcijańskie: Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach, Polski Związek Kobiet Katolickich, Związek Dużych Rodzin, Polskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców, Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny".

Status obserwatorów "Przymierza" mają: Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej, Stowarzyszenie Civitas Christiana, Polska Federacja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

ju / Warszawa

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Pliki do pobrania