3 marca - Międzynarodowy Dzień Wolnej Niedzieli

W kilku krajach 3 marca będzie obchodzony po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Wolnej Niedzieli. Niemieccy i austriaccy członowe "Sojuszu na rzecz wolnej niedzieli" odnaleźli w 2006 roku świadectwa, że 3 marca 321 po raz pierwszy świętowano niedzielę jako dzień wolny pod pracy i rozpoczęli akcję propagowania tej daty.

Edykt cesarza Konstantyna Wielkiego w tej sprawie wszedł w życie 3 marca 321 r. i od tej chwili obowiązywał w całym Cesarstwie Rzymskim - od Szkocji po Mezopotamię, od Renu po Saharę. Zgodnie z tym prawem "sędziowie, mieszczanie i wszyscy uprawiający rzemiosło" mieli "odpoczywać w godnym wielkiej czci dniu Słońca". Dokument, który w pierwszym okresie nie obejmował ludności wiejskiej, szybko się rozpowszechnił. "Umożliwiał on bowiem na zawsze cieszyć się dniem wolnym od pracy - przypomniała austriacka agencja "Kathpress".

Ostatnio coraz więcej krajów na nowo dostrzega znaczenie wolnego czasu i jakości życia, jakie daje niedziela, dzień wolny od pracy - zwraca uwagę austriacki "Sojusz na rzecz wolnej niedzieli". Został on zawarty w 2000 roku między Kościołami, związkowcami i przedsiębiorcami. Wolna niedziela jest zapisana już w konstytucjach niektórych krajów związkowych, powinna też zostać zapisana w nowej konstytucji Republiki Austriackiej. Kolejne kraje, które zawarły podobne sojusze, to Niemcy (2006) i Polska (2008). Polska jest trzecim krajem po Austrii.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolnej Niedzieli austriacka Organizacja Rodzin Katolickich (KFÖ) podkreśliła, że niedziela ma niekwestionowane znaczenie dla rodzin. "Wolna od pracy niedziela jest istotną częścią współżycia społecznego, religijnego, kulturalnego i rodzinnego" - oświadczył przewodniczący KFÖ, Johannes Fenz.

miałby 'swoją niedzielę' i utrzymywanie więzi rodzinnych byłoby niezwykle trudne" - stwierdził Fenz. Zwrócił uwagę, że przede wszystkim dzieci potrzebują trwałych struktur i regularnego rytmu życia. Niedziela jest często jedynym dniem w tygodniu, który rodzice mogą spędzić razem z dziećmi.

Przewodniczący KFÖ zwrócił uwagę na "postępujące eliminowanie" niedzieli jako dnia wolnego od pracy. "Ruchomy czas pracy i praca na części etatu często prowadzą do zakłóceń w stosunku pracy. Przede wszystkim kobiety, zatrudnione w handlu i usługach oraz pracujące na podstawie umów o pracę w niepełnym etacie, często muszą rezygnować z wolnych niedziel, a to odbija się bardzo negatywne na jakości życia - stwierdził Johannes Fenz.

ts / Wiedeń

żródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Pliki do pobrania